A hagyományos szoftvertesztelési módszerek esetében a tesztelők egy csekklistát követve vizsgálják az adott szoftvert a várható felhasználói aktivitások alapján, így keresve a lehetséges hibákat. Napjainkra azonban már a növekvő felhasználói igények és a komplex rendszerek használata miatt ez a típusú, hagyományos szoftvertesztelési módszer már sokat veszített hatékonyságából. [További vonatkozó cikk]
A nagymennyiségű információs adatáramlás, az applikációk közötti interakció egyre komplexebbé feladattá teszi a tesztelést is. A megoldás pedig a mesterséges intelligencia használatában rejlik. Az AI használatával a tesztelők pontosabb és gyorsabb eredményekre képesek összehasonlítva a korábbi hagyományos szoftvertesztelői megoldásokkal szemben. Az AI nem csupán a hibalehetőségeket csökkenti, hanem kevesebb emberi erőforrásra is lesz szükség a tesztelési folyamatokhoz, melyek ezáltal gyorsabban tudnak majd lezajlani. [További vonatkozó cikk]
Segítségével könnyebben megjósolható, hogy fog később teljesíteni a szoftver akár adatoldali vagy szerver szinten is. Az AI által felgyorsíthatóak a folyamatok, melyek miatt még hatékonyabb lesz a tesztelés. A hatékonyság növelésével emelkedni fog az ügyfél elégedettség is, ami emeli a megrendelő pozitív megítélését is.
A AI-nek meg van az a képessége, hogy együtt tud működni más rendszerekkel, gyors és mérhető. A technológiai fejlesztések mellett az AI-nek is folyamatos tanulásra és fejlesztésre lesz szüksége. Emiatt biztosan szükség lesz még az emberi erőforrásra ezen folyamatok felügyeletében, azonban a hosszú távon egyre inkább automatává válik majd, így teljes értékűen kiegészítheti majd manuális tesztelést.
Az AI és a Machine Learning (ML) lehetővé teszi a tesztelési technikák hatékonyságának növelését, így a tesztelés gyorsabban elvégezhető, és végül optimális élményt nyújt az ügyfeleknek. Az AI így várhatóan gyorsan a szoftverek tesztelésének és minőségbiztosításának (QA) szerves részévé válik. Idővel az AI automatizálása jelentősen megnő, és a cégek meglátják majd a benne rejlő lehetőségeket, így az AI a tesztelés létfontosságú részévé válhat.