Ahhoz, hogy meg tudjuk határozni [link1][link2] a statikus és dinamikus tesztelés közti különbségeket, először tisztáznunk kell ezen fogalmak jelentését.
Mit jelent a statikus tesztelés?
A statikus tesztelés a szoftvertesztelés egy olyan típusa, ahol a tesztelés az alkalmazás tényleges futtatása nélkül zajlik. Statikus tesztelés során a kódot, illetve a munkatermékeket vizsgálják.
A statikus tesztelés előnyei közé tartozik a hibák korai felimerése, amivel csökkenthetők a költségek, valamint a fejlesztés és a tesztelés ideje is.
Példák a statikus teszteléssel vizsgálható munkatermékekre:
- Követelményspecifikációk
- Rendszerterv
- Forráskód
- Teszttervek
- Tesztesetek
- Weboldalak
Mit jelent a dinamikus tesztelés?
Dinamikus tesztelésről akkor beszélünk, ha az alkalmazást futtatva vizsgálják annak viselkedését, beleértve a funkciók működését és a rendszer általános teljesítményét. Tehát ide tartoznak a funkcionális és nem funkcionális tesztek is. A dinamikus tesztelést a tesztelés minden szintjén elvégzik.
Különbség a statikus és a dinamikus tesztelés között
Fentiek alapján már tudjuk, hogy a statikus tesztelés a szoftver tényleges futtatása nélkül történik, így megfelel a korai tesztelés elvének, míg a dinamikus tesztelés csak a kód elkészülte után kezdődhet meg. Ezáltal a statikus tesztelés során hatékonyabb a hibajavítás, mint a dinamikus tesztelés során, ugyanis itt magát a hibát észleljük, míg dinamikus tesztelés során a hiba hatásával találjuk szemben magunkat. Így a statikus tesztelés a hibák megelőzéséről szól, míg a dinamikus tesztelés a hibák megtalálásáról és javításáról.
Néhány tipikus hiba, amit könnyebb és olcsóbb a statikus tesztelés során felfedezni és javítani, mint a dinamikus tesztelés során:
- követelményhibák (pontatlanságok, inkonzisztencia, stb.)
- tervezési hibák
- kódolási hibák
Összegzés
A statikus tesztelésnek és a dinamikus tesztelésnek lehetnek azonosak a céljai, mint például a hibák lehető legkorábbi azonosítása. A statikus és a dinamikus tesztelés kiegészíti egymást azzal, hogy különböző típusú hibákat találnak meg.
Felhasznált források:
- https://www.guru99.com/static-dynamic-testing.html
- ISTQB CTFL Syllabus version: 2018 V3.1- Magyar nyelvű tanterv 1.10